Σεπ 22

Εσωτερικός κανονισμός του σχολείου μας.

Εσωτερικός κανονισμός-1ο Δημ.Σχολείο Ιερισσού-1

Κάντε κλικ στον παραπάνω σύνδεσμο για να κατεβάσετε τον εσωτερικό κανονισμό του σχολείου μας.
ννν

Σεπ 09

Καλή σχολική χρονιά.

αρχείο λήψης

Η καινούργια σχολική χρονιά αρχίζει , την δευτέρα υποδεχόμαστε τους μαθητές του σχολείου μας   για  τον καθιερωμένο αγιασμό του σχολείου μας στις 9:30

Ιούν 06

(χωρίς τίτλο)

Την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2016 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Κέντρου η παρουσίαση των Πιλοτικών Πολιτιστικών Προγραμμάτων με θέμα «η εκπαιδευτική αξιοποίηση των Μουσείων και των Αρχαιολογικών χώρων της βορειοανατολικής Χαλκιδικής», που εκπόνησαν μαθητές/τριες της περιοχής μας. Παρακάτω παρουσιάζεται ολόκληρη η παρουσίαση των προγραμμάτων. Απολαύστε την παρουσίαση και τα θεατρικά δρώμενα των μικρών μαθητών/τριών.https://www.youtube.com/watch?v=7xtkcp1Z6MI

Ιούν 06

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρα Περιβάλλοντος, 5 Ιουνίου, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν την παραλία κοντά στο λιμάνι για να καθαρίσουν την περιοχή. Φόρεσαν γάντια και ξεκίνησαν την εργασία με πολλή όρεξη. Αναφέραμε βέβαια ότι δεν φροντίζουμε μόνο αυτή τη μέρα να είναι καθαρές οι παραλίες, αλλά όλο το χρόνο. Κοντά μας βρίσκονταν υπάλληλοι από το λιμενικό σώμα και μέλη από το σύλλογο «Φίλοι του Περιβάλλοντος» που μας κέρασαν κουλουράκια και χυμό. OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Μαΐ 30

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΙΛΟΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Στο πλαίσιο της ολοκλήρωσης του Πολιτιστικού Ποργράμματος «Εκπαιδευτική Αξιοποίηση των Μουσείων και Αρχαιολογικών χώρων της περιοχής μας» πραγματοποιείται παρουσίαση του πιλοτικού προγράμματος στο Πολιτιστικό Κέντρο της Ιερισσού από τους εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/τριες του σxολείου μας την Τετάρτη 1 ΙουΦΩΤΟ-2 ΦΩΤΟ-3 ΦΩΤΟ-4 ΦΩΤΟ-5νίου 2016, ώρα 10:00. PROSKLHSH

Μαΐ 27

Αγγειοπλαστική και αγγειογραφία στο σχολείο μας!

Στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος για την Εκπαιδευτική αξιοποίηση Μουσείων και Αρχαιολογικών χώρων της περιοχής μας οι μαθητές/τριες της Α΄  και Β΄  τάξης επιχείρησαν να διακοσμήσουν τα αρχαία αγγεία που είδαν στο χώρο συντήρησης των αρχαιοτήτων. Έπειτα επιδόθηκαν στην αγγειοπλαστική. Πήραμε πηλό, πινέλα, νερομπογιές και πολλή φαντασία και γίναμε  DSC_0560DSC_0765  DSC_0777DSC_0766DSC_0785 αγγειοπλάστες και αγγειογράφοι! Απολαύστε τα έργα μας!

Απρ 27

ΕΥΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΕΡΙΣΣΟΥ

Οι μαθητές/τριες, το Διδακτικό προσωπικό και ο Διευθυντής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ιερισσού σας εύχονται Καλό Πάσχα. Το Άγιο Φως των Ημερών να φωτίσει τις καρδιές όλων μας. Καλή Ανάσταση!DSC_0712

Απρ 21

The graffiti project

Το Στ1 και Στ2 του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών, επιχείρησαν, μιλώντας και ακολουθώντας οδηγίες στα αγγλικά, να διακοσμήσουν με γκράφιτι τους δύο τοίχους που βρίσκονται στην αυλή του σχολείου. Έτσι, πέρασαν το δικό τους μήνυμα (Everyone united = Όλοι ενωμένοι) ξεδιπλώνοντας ταυτόχρονα τον καλλιτεχνικό τους εαυτό! Για να υπάρξει όμως ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα χρειάστηκε πολλή επιμονή και υπομονή από τα παιδιά τα οποία, χωρισμένα σε ομάδες, ακολούθησαν μία συγκεκριμένη μέθοδο. Τα βήματα όλης της προσπάθειας περιγράφονται παρακάτω από τρεις μαθήτριες του Στ2.

Congratulations kids! It is simply awesome!

The graffiti project

by

Kathrine Meta

Maria Chalkidou

Lydia Paschala

1. The first day our English teacher announced the groups and he explained what we would do and how it would work.
  1. The second day the teacher told us what we would write. Each group made big letters.
  1. The third day each group cut the letters they had made. Everyone worked very well!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1. The fourth day we painted the walls white using sprays.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1. The fifth day we stuck the letters on the walls.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. Then, we painted the wall again using blue and red sprays.

7. We removed the letters.

Here are the results!

Απρ 19

The UK project

Στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών, οι μαθητές και μαθήτριες της Έ Δημοτικού πραγματοποίησαν project σχετικό με τη ζωή των ανθρώπων στο Ηνωμένο Βασίλειο (UK). Ακολουθώντας οδηγίες στα αγγλικά αλλά και μιλώντας τα ίδια, τα παιδιά πληροφορήθηκαν για τον αγγλικό πολιτισμό. Το παρακάτω άρθρο, γραμμένο από δύο παιδιά της Έ τάξης, περιγράφει τα κεντρικά βήματα του project.

Συγχαρητήρια σε όλους για τη συνεργασία και τη δημιουργικότητά τους!

The project about the UK

by

Katerina Gioldasi & Akanthos Psemmas

Step 1: Our teacher gave us things from England. We presented them to our classmates.

20160419_132518

Step 2: Our teacher showed us a mini-movie about kids’ everyday life in England.

Step 3: All students brought photos with sights of the UK.

Step 4: We put some paperboards together.

Step 5: We cut the photos and glued them on the paperboards.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Step 6: We cut the photos in the shape of the ‘UK’.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Step 7: We hung the project at the passageway of our school.

THE END

Απρ 15

Επίσκεψη στο παγοποιείο της Ιερισσού

Την Παρασκευή 15 Απριλίου οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης επισκέφθηκαν το παγοποιείο της Ιερισσού, στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας που έκανε λόγο για παλιά επαγγέλματα. Ευτυχώς βρίσκεται κοντά στο σχολείο μας! Μόλις φτάσαμε του είπαμε ένα ποιηματάκι που μάθαμε. Ο κ. Γιώργος μας ξενάγησε στο χώρο και μας έδειξε τα μηχανήματα και τα ψυγεία. Αρχικά πήγαμε στο χώρο που παγώνει το νερό, το οποίο αντλείται από πηγάδια,  και γίνονται οι παγοκολόνες,DSC_0592 DSC_0599 DSC_0598 DSC_0601 - Αντίγραφο DSC_0605 - ΑντίγραφοDSC_0609  και αργότερα είδαμε τον πάγο που δημιουργείται από πόσιμο νερό. Πιάσαμε και πάγο! Στο τέλος κάναμε διάφορες ερωτήσεις στον κ. Γιώργο που αφορούσαν τη δουλειά του.

Παλαιότερα άρθρα «